Wielu inwestorów rozpoczyna swoją przygodę z inwestowaniem właśnie od akcji. Należysz do nich? Jeżeli w najbliższym czasie planujesz po raz pierwszy kupić akcje, musisz wybrać konto maklerskie. Nie jest to jednak jedyna decyzja, jaką będziesz musiał podjąć.
Określ, na jakie ryzyko jesteś gotowy i jakie są Twoje cele inwestycyjne
Pierwszym krokiem jest ocena ryzyka. Inwestowanie w akcje – podobnie jak w inne instrumenty – jest obarczone ryzykiem. Jeżeli kupisz akcje spółek stawiających na agresywny rozwój, potencjalny zarobek jest wysoki, ale jednocześnie rośnie prawdopodobieństwo straty zainwestowanego kapitału. Dlatego też musisz ocenić, jaką kwotę jesteś gotowy stracić. Czym się kierować, określając wysokość tej kwoty?
Kupując akcje online, zamrażasz na pewien czas swoje środki. Powinny to być Twoje oszczędności – pieniądze, których nie potrzebujesz, aby się utrzymać. Aby stwierdzić, jaką stratę w wyniku niefortunnych decyzji inwestycyjnych możesz zaakceptować, określ:
- ile czasu zajęło Ci zbudowanie finansowej poduszki,
- ile czasu będziesz potrzebował na odbudowę środków, które stracisz.
Wybierz konto maklerskie, które będzie odpowiadać Twoim potrzebom
Drugim krokiem jest założenie konta maklerskiego. Nie spiesz się – dokładnie porównaj dostępne oferty. Gdy zorientujesz się w propozycjach brokerów, masz szansę wybrać najkorzystniejszy produkt.
Wybierając konto maklerskie, zwróć uwagę na:
- wysokość prowizji i opłat, jakie wiążą się z korzystaniem z rachunku maklerskiego i przeprowadzaniem na nim transakcji,
- wysokość początkowego zasilenia – może ono występować, ale nie jest to regułą,
- kwestie pozafinansowe – należy do nich m.in. sprawna pomoc techniczna czy obsługa w języku polskim.
Pamiętaj, że wraz z rachunkiem maklerskim otrzymasz też dostęp do platformy inwestycyjnej. Zwróć uwagę na jej funkcjonalność. Od udostępnionych narzędzi zależy to, czy będziesz mógł podejmować trafne decyzje inwestycyjne, kupując akcje online.
Więcej wskazówek dotyczących zakładania rachunku maklerskiego znajdziesz tutaj.
Zdecyduj, jaka będzie Twoja strategia i styl inwestowania
Każdy początkujący inwestor powinien zapoznać się z katalogiem dobrych praktyk. Należy do nich m.in. dywersyfikacja ryzyka poprzez nabywanie spółek z różnych sektorów do swojego portfela inwestycyjnego. Nie oznacza to jednak, że w inwestowaniu nie ma miejsca na indywidualizm. Przeciwnie – każdy inwestor tworzy swoją własną strategię inwestycyjną. Możesz korzystać z rad doświadczonych inwestorów, którzy osiągnęli sukces, ale najpewniej opracowane przez nich modele dostosujesz choćby do swojej osobowości.
Czym można się kierować, tworząc własny styl inwestowania? Możesz podążać choćby za słowami Warrena Buffetta: „Nigdy nie inwestuj w biznes, którego nie rozumiesz”. Jeżeli inwestujesz w akcje, wybieraj akcje tych spółek, których model biznesowy jest dla Ciebie zrozumiały. Nie obejdzie się zatem bez zapoznania się z prospektami emisyjnymi. Im więcej znajdziesz informacji o spółce, którą jesteś zainteresowany, tym lepiej.
Materiał zewnętrzny