Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Spędzamy w niej bardzo dużo czasu, jednocześnie wykonując dziesiątki czynności. Od przyrządzania porannej kawy lub obiadu na dany dzień, po przygotowywanie tortu na urodziny bliskiej osoby i zaparzanie herbaty gościom. Dlatego też projektując kuchnię trzeba pamiętać, żeby była ona jednocześnie przytulna i zapraszająca, a jednocześnie praktyczna i wygodna. Projektowanie kuchni to wyjątkowe i bardzo odpowiedzialne zadanie, podczas którego trzeba stosować się do licznych zasad architektury wnętrz. Sprawdźmy więc, jak zaprojektować kuchnię?
Wybór odpowiedniego miejsca na kuchnię
Projektowanie kuchni zaczyna się jeszcze przed zalaniem fundamentów pod budynek, na etapie planu budowy. W końcu nie możemy umieścić tak ważnego pomieszczenia w przypadkowym miejscu. Profesjonalni projektanci wnętrz zawsze starają się dopasować rozmieszczenie wszystkich pokojów do kierunków stron świata. Tak, aby Słońce nigdy nie było wadą, a zawsze zaletą. Dobrze usytuowana kuchnia powinna być położona od północy lub północnego wschodu. Ponieważ i tak wymaga ona lepszego oświetlenia niż inne pomieszczenia. Nie potrzebuje ona również dodatkowego ogrzewania promieniami słonecznymi, ponieważ kuchnia jest jednym z najcieplejszych pomieszczeń w każdym lokum. Warto natomiast, żeby znajdowała się ona blisko wejścia, tak aby móc łatwo wnosić do niej artykuły spożywcze. Niektórzy decydują się również na kuchnię na poddaszu. Nie można zaprzeczyć temu, że tego typu kuchnie mają swój urok. Jednak są one bardzo niepraktyczne, dlatego odradza się takiego rozwiązania.
Rozmiar pomieszczenia – projektowanie kuchni
Tym, na co musimy się zdecydować jeszcze przed zleceniem budowy budynku, jest rozmiar kuchni. Pomieszczenie może być albo mała i praktyczna albo duża i dobrze się prezentująca. Jak zaprojektować kuchnię pod tym względem? Oczywiście wybór zależny jest w dużej mierze od poczucia estetyki projektanta. Jednak należy również zwrócić uwagę na codzienne potrzeby użytkowników kuchni. Jeżeli ma ona służyć wyłącznie gotowaniu, a tym bardziej jeżeli w domu znajduje się spiżarnia, nie ma sensu marnować wielu metrów kwadratowych na ogromną kuchnię. Z kolei jeśli w kuchni zamierza się przechowywać wiele przedmiotów, spożywać posiłki, czy nawet przyjmować gości, wtedy zdecydowanie lepiej zdecydować się na budowę większego pomieszczenia. Należy mieć na uwadze, że w mniejszej kuchni zmieszczą się mniejsze meble. Podczas gdy projektując duże pomieszczenie można sobie pozwolić na zakup obszernych, rzucających się w oczy szafek, czy blatów.
Strefy robocze – zaprojektuj kuchnie
Niezależnie od tego, na jaki rozmiar kuchni się zdecydujemy, musimy pamiętać o tym, że pomieszczenie to ma być przede wszystkim praktyczne. Architekci wnętrz wypracowali stałe schematy, które pozwalają najlepiej wykorzystać przestrzeń kuchenną. Przy tym, jednocześnie nie zaburzając jej estetyki. Jedną z głównych zasad jest podzielenie kuchni na tzw. strefy robocze. To znaczy, że meble i urządzenia mają być ustawione w ten sposób, aby w każdej strefie znajdowało się wszystko, co może się przydać podczas pracy.
Sprawdź: https://www.likekonik.pl/jak-urzadzic-dom-w-stylu-angielskim/.
Żeby ograniczyć chodzenie po kuchni w poszukiwaniu talerzy lub ścierek do absolutnego minimum. Projektanci wyróżniają pięć stref roboczych i zalecają, a niektórzy nawet wymagają, żeby ustawiać je zgodnie z ruchem wskazówek zegara w takiej kolejności: strefa zapasów (lodówka, owoce itp.), strefa przechowywania (wszelkiego rodzaju naczynia), strefa mokra (zlew, zmywarka i śmietnik), strefa przygotowywania posiłków (blaty kuchenne, deski do krojenia i reszta niezbędnych elementów) oraz strefa gotowania (piekarnik, kuchenka i płyta grzewcza). Ustawiając meble w kuchni w ten sposób zawsze będziemy mieli wszystko „pod ręką”, jednak czasami zachowanie takiego porządku jest niemożliwe, ze względu na budowę pomieszczenia.
Jak zaprojektować kuchnię pod kątem estetyki?
Jak wiadomo każdy ma inny, subiektywny gust i to właśnie nim trzeba się kierować wybierając aranżację kuchni. Jednak wszystkie meble są produkowane na podstawie jednego konkretnego stylu artystycznego, dlatego ważne jest ich odpowiednie dopasowanie, aby pomieszczenie nie wyglądało zbyt chaotycznie. Istnieje wiele stylów aranżacji kuchennej, jednak najpopularniejsze z nich to:
Kuchnia skandynawska – wypełniona meblami o charakterystycznym, skandynawskim wzornictwie i wykonanymi wyłącznie z naturalnych materiałów, takich jak czyste drewno. Styl skandynawski można rozpoznać również po jasnych, naturalnych kolorach i prostych kształtach.
Kuchnia industrialna – idealnie spełnia ona oczekiwania każdego, kto chce nadać pomieszczeniu wyjątkowego klimatu. Charakteryzuje się ona dużymi, szarymi i często stalowymi meblami, a także dużą ilością zwisających lamp. Styl industrialny powstał w celu przerabiania starych fabryk na budynki mieszkalne, dlatego można go zastosować wyłącznie w dużych pomieszczeniach.
Zobacz: https://www.likekonik.pl/jak-prac-firanki-aby-byly-snieznobiale/.
Kuchnia „shabby chic”: jest to niezwykle piękny, typowo romantyczny styl wystroju wnętrza. Można go rozpoznać przede wszystkim po jasnych, pastelowych kolorach, licznych wzorach z okresu romantyzmu na meblach, zasłonach i obrusach, a także po dużej ilości ozdobnych figurek i elementów. Kuchnia shabby chic to przytulne, ciepłe pomieszczenie, idealne do domu rodzinnego.
Sprawdź: https://www.likekonik.pl/kominek-w-salonie-wszystko-o-montazu/.
Jak zaprojektować kuchnię na lata?
Tak jak widać, stylów aranżacji kuchennej jest naprawdę wiele. Zaprojektuj kuchnie tak, aby jej właściciel zawsze czuł się w niej komfortowo i, żeby przez długi czas robiła na nim ona wrażenie.