Internet diametralnie zmienił świat, to jak szukamy informacji, jak się komunikujemy oraz dzielimy swoimi dokonaniami. Dziś mało kto wyobraża sobie, jak mogłoby wyglądać życie bez tego wynalazku. Korzystamy z niego w pracy, w szkole, w domu. W dodatku już nie tylko za pomocą komputera! Coraz więcej urządzeń możemy połączyć z siecią i być cały czas online. Jednak niewiele osób, podczas spędzania godzin na serwowaniu po sieci zastanawia się nad bezpieczeństwem swoim, swoich danych i finansów. Cyberprzestępcy są bardzo aktywni i nie tracą okazji do tego, żeby z każdej nieuwagi skorzystać. Jakie zagrożenia w Internecie czyhają na jego użytkowników? Na co musimy być wyczuleni i mieć się na baczności?
Złośliwe oprogramowanie
Malware, czyli złośliwe oprogramowanie może na wiele sposobów wyrządzić szkody w naszym sprzęcie, ale i portfelu. Są to najczęściej wirusy, które po przedostaniu się na nasz komputer bądź telefon zaczynają siać zniszczenie.
Do tych najbardziej znanych należą między innymi:
- ransomeware (oprogramowanie, które blokuje nam całkowicie dostęp do urządzenia, żądając okupu w zamian za jego odblokowanie),
- adware (co do zasady wyrządzają najmniej szkód, jednak wyświetlają w przeglądarce lub na pulpicie niechciane reklamy i powodują otwieranie się dodatkowych okienek),
- spyware (rejestruje i szpieguje każdy ruch użytkownika i jego działalność na urządzeniu), robaki komputerowe (programy, które w szybki sposób się klonują i zabierają całą przestrzeń dysku, uniemożliwiając płynne korzystanie z niego).
Oprócz wymuszenia pieniędzy malware może wykradać poufne informacje bądź używać naszego komputera do dalszych działań przestępczych. Zagrożenia w Internecie mogą przybierać naprawdę różne formy.
Sprawdź: https://www.likekonik.pl/wirus-na-fb-czyli-jak-walczyc-z-internetowymi-szkodnikami/.
Phishing – zagrożenia w Internecie
Jest dość niebezpiecznym sposobem stosowanym przez cyberprzestępców. Polega na wprowadzeniu użytkownika w błąd, w celu uzyskania najczęściej jego loginu, hasała, a także środków finansowych. Sposobów phishingu jest wiele i co chwile powstają nowe scenariusze. Najczęściej przestępcy podszywają się pod instytucje bankowe, finansowe czy znane duże firmy. Mogą podać się nawet za członków naszej rodziny czy ludzi z miejsca pracy. Tak naprawdę lista jest długa i wciąż otwarta. Atak ukierunkowany na konkretną osobę, wielokrotnie bazuje na emocjach, strachu bądź presji czasu. Nagła prośba o wykonanie pilnego przelewu, czy link przekierowujący do strony, na której musimy podać swoje dane osobowe lub login, powinny wzbudzić naszą czujność.
SPAM
Chociaż niechciana poczta może wydawać co najwyżej irytująca, może również wiązać się z zagrożeniami. Jednak to właśnie poprzez SPAM wysyłane są nam zainfekowane załączniki lub linki, w które cyberprzestępcy mają ogromną nadzieję, że klikniemy. To właśnie jeden z popularnych sposobów na rozprzestrzenianie się malware. SPAM jest najczęściej rozsyłany poprzez e-maile bądź komunikatory lub aplikacje social media. To uprzykrzające życie zagrożenia w Internecie.
Uzależnienie od Internetu
Spędzanie kilku godzin dziennie w sieci nie wydaje się dziś być czymś dziwnym. Jesteśmy cały czas online, dostępni, co chwilę odświeżamy pocztę lub social media. Sieć potrafi wciągnąć i chociaż otworzyliśmy przeglądarkę, aby przeczytać tylko jeden artykuł, nagle zdajemy sobie sprawę, że minęły dwie godziny. Uzależnienie od Internetu skrada się niepostrzeżenie i może być poważnym zburzeniem psychicznym, które znacząco wpływa na jakość życia osoby uzależnionej oraz jej relacje społeczne, rodzinne oraz sprawy zawodowe czy finansowe. Może prowadzić do dalszych zaburzeń psychicznych jak depresja czy lęki, a także rzutuje a stan zdrowia fizycznego.
Nieodpowiednie treści a bezpieczeństwo w Internecie
Chociaż nie ukradną nam pieniędzy ani nie wezmę na nas kredytu, nieodpowiednie treści w sieci mogą mieć ogromny wpływ na naszą psychikę i samopoczucie. W ostatnim czasie wiele kampanii społecznych ma na celu przeciwstawieniu się hejtowi i mowie nienawiści w sieci. Tworzą one toksyczny obraz świata, nie raz szykanując mniejszości bądź osoby niepasujące do danego kanonu. Często prowadzą do depresji, załamania nerwowego, a nawet samobójstwa.
Niestety w Internecie znajduję się również cała masa nieprawdziwych informacji, tak zwanych fake news, które nie tylko celowo wprowadzają w błąd, ale i wprowadzają zamieszanie i konflikty. Często kreowane są w ten sposób, aby skłócić z sobą pewne grupy a ich prawdziwość jest czasem trudna, bądź niemożliwa do potwierdzenia.
Zagrożenia w sieci czyhają również na dzieci, które narożne są na spotkanie się z treściami zdecydowanie przeznaczone dla osób dorosłych. Niestety już po kilku minutach korzystania z Internetu dziecko może natrafić na między innymi materiały pornograficzne, wulgaryzmy lub drastyczne zdjęcia. Innym rodzajem niebezpieczeństwa są relacje, jakie dziecko może nawiązać w sieci, stając się również ofiarami pedofilii.
Zobacz: https://www.likekonik.pl/czym-cechuja-sie-dobrzy-dostawcy-internetu/.
Bezpieczeństwo w Internecie a zagrożenia w sieci
Chociaż przestępcy są bardzo sprytni i co chwilę wymyślają nowe sposoby oszustw, jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci. Zacznijmy od zainstalowania dobrego oprogramowanie antywirusowego, najlepiej renomowanej marki, która stale aktualizuje swoje bazy. Nie zapominajmy o aktualizacji tego programu tak jak i całego systemu, który też ma wbudowane tzw. firewall mające uchronić komputer przed atakiem. Przede wszystkim musimy zachować czujność, przed pobraniem czegoś lub kliknięciem link, zastanówmy się dwa razy.
Jeżeli są to wiadomości od banku, kuriera lub ZUS-u, a my nie mamy pewności co do prawdziwości tego maila, zawsze warto zadzwonić i porozmawiać z obsługą klienta, aby wyjaśnić tę sprawę. Jeszcze jedną istotną kwestią jest tworzenie silnych haseł (do każdego serwisu inne), regularne ich zmienianie oraz niepozwalanie przeglądarce na ich zapamiętanie. Często nie zaleca się korzystanie z ogólnodostępnych i darmowych sieci, gdyż nigdy nie wiadomo kto i jak kontroluj przepływ informacji. Z młodszymi użytkownikami Internetu warto rozmawiać i uświadamiać ich o realnych zagrożeniach, a także zastosować popularne blokady rodzicielskie.
Sprawdź: https://www.likekonik.pl/zarabianie-w-internecie-sprawdzone-pomysly/.