Oregano to roślina kojarzona przede wszystkim z przyprawą o bardzo charakterystycznym smaku i zapachu. Choć od pokoleń jest ona składnikiem wielu popularnych potraw kuchni śródziemnomorskiej to święci ona sukces również na polskim stole. Oregano właściwości ma lecznicze, ale nie tylko! Sprawdź je.
Oregano
Roślina swoją popularność zawdzięcza nie tylko wysokim walorom smakowym podkreślającym wyjątkowość serwowanych dań, ale również bardzo cennym właściwościom prozdrowotnym.
Zobacz: https://www.likekonik.pl/aplikacja-zdrowe-zakupy-ekspert-od-analizy-skladow/.
Oregano – charakterystyka i występowanie
Oregano to roślina należąca do rodziny jasnotowatych rosnąca w Europie, Azji oraz Afryce Północnej zazwyczaj na terenach suchych i słonecznych oraz w pobliżu zalesień. Jest ona trwała, miododajna oraz cechuje się intensywnym zapachem. Osiąga wysokość do około osiemdziesięciu centymetrów. Kwitnie w okresie od czerwca do września.
Oregano właściwości i historia
Oregano to fascynująca roślina, a pierwsze wzmianki na jej temat sięgają czasów starożytnych. Gałązki rośliny wplatano w wieńce składane bogom w ramach ofiary lub zdobiono nimi głowy nowożeńców. Symbolizowały wówczas radość i szczęście. Zgodnie z legendą oregano powstało z oddechu Afrodyty, bogini piękna i płodności. W późniejszym okresie lebiodkę wykorzystywano do sporządzania napojów, ochrony mleka przed skwaśnieniem, a nawet farbowania tkanin.
Sprawdź: https://www.likekonik.pl/napoj-imbirowy-na-przeziebienie/.
Oregano właściwości
Właściwości lecznicze oregano zna się już od czasów starożytnych. Zalecano jej stosowanie między innymi na ukąszenia zwierząt jadowitych. Mieszanki zawierające oregano miały działanie uspokajające, przeciwbólowe, rozkurczowe, wiatropędne i moczopędne. Stosowano je również podczas zatruć. Obecnie powszechnie wykorzystuje się działanie odkażające lebiodki stosując ją przeciwzapalnie na przykład podczas leczenia chorób układu oddechowego.
Olejek z oregano właściwości
Oregano jako produkt leczniczy występuje w postaci ziół do zaparzania oraz olejku. Zioła zbiera się podczas kwitnienia a następnie suszy, natomiast olejek otrzymywany jest z ziela świeżego lub suszonego poddawanego procesowi destylacji. W otrzymywanym olejku znaleźć można liczne związki fenolowe działające antybakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo. Ponadto w jego skład wchodzą liczne witaminy, na przykład z grupy B, flawonoidy oraz mikroelementy takie jak: cynk, magnez czy żelazo. Dzięki takiemu bogactwu składu olejek z oregano wykazuje właściwości przeciwutleniające, opóźniające procesy starzenia, wzmacniające odporność oraz wykazujące działanie hamujące w stosunku do drobnoustrojów chorobotwórczych oraz pasożytów. Jak wspomniano powyżej oregano działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz wspomaga trawienie.
Olejek oregano zastosowanie
Oregano ma wpływ na ograniczanie rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Olejek można stosować w przypadku występowania objawów zatrucia związanych ze spożyciem przeterminowanych produktów spożywczych. Właściwości związane z hamowaniem wzrostu grzybów wykorzystywane są w walce ze zmianami grzybiczymi na skórze lub w obrębie jamy ustnej. Dodatkowo unikalne cechy olejku znajdują zastosowanie podczas leczenia objawów wirusowych infekcji sezonowych oraz zakażeń bakteryjnych. Co ciekawe oregano znajduje również szerokie zastosowanie w weterynarii. W przypadku zwalczania dolegliwości związanych z występowaniem zaburzeń trawiennych, chorób układu oddechowego, zmian reumatycznych, dermatoz a nawet pryszczycy.
Zobacz: https://www.likekonik.pl/koktajle-odchudzajace-co-powinny-zawierac/.
Olejek oregano przeciwwskazania
Pomimo licznych walorów prozdrowotnych przed przyjmowaniem oregano w dawkach terapeutycznych należy wykonać konsultację lekarską. Z uwagi na ryzyko reakcji alergicznej oregano nie może być przyjmowane przez osoby wykazujące nadwrażliwość. Nadmierne spożywanie lebiodki może upośledzać przyswajanie żelaza dlatego szczególną ostrożność podczas jej przyjmowania powinny zachować osoby starsze, dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.