Jednym z najbardziej klasycznych źródeł ciepła w domach są kominki. To „domowe ognisko” nie służy wyłącznie jako drzwi dla Świętego Mikołaja. Jest to też miejscem romantycznych wieczorów i ciepłych, rodzinnych spotkań. Niektórzy nie potrafią sobie nawet wyobrazić salonu, który nie byłby wyposażony w dobry kominek. Nawet wśród surowych krytyków mało kto twierdzi, że nie podobają mu się kominki. Dlatego montaż takiego ogrzewania jest znakomitym pomysłem na urozmaicenie wyglądu pokoju. Szczególnie piękny będzie kominek w salonie!
Czym właściwie jest kominek w salonie?
Kominek to rodzaj paleniska, zwykle przymocowanego do ściany, z którego dym odprowadza się prosto do komina. Najczęściej kominki w salonie pozwalają właścicielowi patrzeć na palące się drewno. Zapewnia to niezwykły klimat i przyczynia się do wyjątkowości całej aranżacji wnętrza. Utarło się, że salon z kominkiem to niezwykle nieekonomiczne rozwiązanie, a jego użytkowanie jest bardzo niezdrowe zarówno dla właściciela domu, jak i dla jego sąsiadów. Oczywiście w dawnych latach miało to miejsce. Jednak współcześnie kominki są produkowane w taki sposób, aby koszta ich budowy i eksploatacji były jak najtańsze. Z kolei ilość wydzielanych zanieczyszczeń ograniczała się do nieszkodliwego minimum. Niektóre kominki powstają nawet specjalnie z myślą o alergikach i osób z chorobami układu oddechowego, tak aby spalane w nich drewno w żaden sposób nie pogarszało ich stanu zdrowia i samopoczucia. Kominek warto zamontować nawet gdy ma się ogrzewanie centralne, ponieważ w czasie awarii będzie on jedynym źródłem ciepła w salonie.
Zobacz: https://www.likekonik.pl/jak-zaprojektowac-kuchnie-projektowanie-od-podstaw/.
Zamykane kominki do salonu
Wiele osób niesłusznie jest przekonanych, że kominek musi koniecznie być otwarty, aby można było cieszyć się widokiem pięknych płomieni. Coraz częściej stosuje się paleniska z przeszkleniami, które są nawet znacznie lepszym, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Szklana szyba w kominku nie tylko uniemożliwi bezpośredni kontakt z ogniem, co jest szczególnie ważne gdy w domu są dzieci. Również zwiększy ilość wydzielanego do salonu ciepła trzy, a nawet czterokrotnie. Szklane drzwiczki mogą być montowane z jednej albo nawet ze wszystkich stron paleniska. Dzięki czemu można dopasować je do swojego poczucia estetyki, jak i aranżacji całego pomieszczenia. Oczywiście im więcej przeszkleń znajdzie się na kominku tym więcej ciepła będzie on wydzielał. Dlatego w niektórych warunkach naprawdę warto działać wbrew swojemu poczuciu piękna.
Sprawdź: https://www.likekonik.pl/jak-urzadzic-dom-w-stylu-angielskim/.
Rodzaje kominków dostępne na polskim rynku
Obecnie nawet w Polsce można liczyć na szeroki wybór pieców z kominkiem. Największą popularnością cieszy się tzw. „koza”, czyli mały, wydajny piecyk, którego nie trzeba montować w pomieszczeniu permanentnie. Kozy są lekkie, łatwe w montażu i stosunkowo tanie, dzięki czemu idealnie nadają się dla każdego, kto ceni sobie ekonomiczność.
Jednym z najlepszych modeli, spełniających potrzeby wymagających dekoratorów wnętrz jest kominek kaflowy. Nie tylko doskonale się on prezentuje. Zwłaszcza w przypadku wystroju vintage, ale pozwala na bardzo dobre ogrzanie całego pomieszczenia, utrzymując ciepło praktycznie przez całą dobę. Nawet kilkanaście godzin po zgaśnięciu płomienia kafle cały czas będą utrzymywały i stopniowo wypuszczały jego ciepło. Co więcej eksploatacja kominków kaflowych całkowicie ogranicza unoszenie się w pomieszczeniu kurzu i innych oparów, co uwalnia użytkownika od brudzących się ścian i zanieczyszczonego powietrza w salonie.
Zobacz: https://www.likekonik.pl/jak-prac-firanki-aby-byly-snieznobiale/.
Warto też zwrócić uwagę na nowoczesne biokominki, które są idealnym rozwiązaniem dla każdego przeciwnika zanieczyszczania powietrza. Dzięki temu, że nie musi on mieć dostępu do komina, biokominek można zamontować w prawie każdym lokalu, a wyglądem nie będą się niczym różniły od swojego nieekologicznego pierwowzoru.
Kolejnym, bardziej ekologicznym niż klasyczne spalanie drewna rozwiązaniem jest kominek gazowy. Zarówno jego wygląd zewnętrzny, jak i jakość wytwarzanego ognia niczym nie różni się od klasycznych kominków opalanych drewnem, a dzięki możliwości montażu systemu DGP taki kominek może ogrzewać cały dom, zamiast skupiać się tylko na salonie.